Model terapii ambulatoryjnej, czyli dochodzącej, jest sugerowany dla osób, które ukończyły terapie stacjonarną w naszym lub innym ośrodku i chcą kontynuować swoją drogę ku trzeźwości. Także w wielu przypadkach przy uzależnieniach behawioralnych nie jest wymagana czy zalecana terapia stacjonarna, zatem w takich przypadkach doskonale spełnia się terapia ambulatoryjna.
Leczenie ambulatoryjne prowadzone w naszym ośrodku jest podzielone na 3 etapy – wstępny, podstawowy i pogłębiony. Etap wstępny to podsumowanie terapii stacjonarnej, rozpoczęcie pracy nad realizacją planu wyjścia. Etap podstawowy to praca z własnymi słabościami, wyzwalaczami, kontrola emocji, budowa konstruktywnych relacji z otaczającym światem. Terapia pogłębiona to dalsza praca nad sobą, rozwojem, postawami asertywnymi, konstruktywną komunikacją z otoczeniem itp.
Spotkania odbywają się minimum 1 raz w tygodniu. Jest to model terapii indywidualnej, choć zalecamy uczestnictwo w zajęciach grupowych wedle możliwości czasowych uczestnika terapii.
Proces zdrowienia i trzeźwienia jest procesem wymagającym czasu, zatem kontynuacja terapii stacjonarnej terapią dochodzącą trwa nawet do 12 miesięcy. Przy tej terapii jednymi z najważniejszych warunków powodzenia są bezwzględne utrzymywanie abstynencji oraz regularność sesji.
Leczenie DDA oraz współuzależnienia odbywa się w trybie dochodzącym przy zalecanej częstotliwości 1-2 spotkań na tydzień w trybie indywidualnym.