Pomagając osobom zmagającym się z różnymi problemami w sferze odżywiania się patrzymy na problem całościowo. Pracujemy z pacjentami zarówno nad sferą zmiany odżywiania się, jak i psychologiczną. Wspólnie poszukujemy przyczyn trudności i staramy się je wyeliminować, jednocześnie działając na poziomie objawów. Stosujemy podejście indywidualne.
Leczenie zaburzeń odżywiania:
– anoreksja – Leczenie anoreksji wymaga kompleksowego podejścia do pacjenta. Oprócz terapii indywidualnej należy stosować inne formy terapii. Pacjentom często sprawia trudność mówienie o emocjach. Podczas terapii grupowej pacjent poprzez interakcje z innymi pacjentami ma okazję aktywnie omawiać swoje problemy oraz podejmować nowe zachowania.
Osoby z anoreksją mają negatywne wyobrażenie o własnym ciele lub jego elementach oraz negatywne osobiste relacje z własnym ciałem. Niechęć do własnego ciała wpływa negatywnie na samopoczucie oraz poczucie własnej wartości. Skuteczną formą terapii przy leczeniu anoreksji jest Terapia Obrazu Ciała (Body Image). Podczas Terapii Obrazu Ciała pacjent uczy się zmieniać nawyki, które dotychczas utrudniały mu akceptację siebie oraz poznaje techniki pomagające wypracować postawy nie oceniające i urealniające zniekształcony obraz ciała.
bulimia – Leczenie bulimii wymaga stosowania odpowiednich metod terapeutycznych (psychoterapii, terapii żywieniowej oraz jeśli zachodzi potrzeba farmakoterapii) w zależności od stanu zaawansowania choroby.
Psychoterapia w przypadku leczenia bulimii powinna odbywać się na wielu płaszczyznach i obejmować psychoterapię integratywną, Terapię Obrazu Ciała a także psychoedukację.
Dzięki psychoedukacji pacjent uczy się zasad zdrowego żywienia i wypracowywania odpowiednich nawyków żywieniowych. Elementem leczenia bulimii jest zmiana sposobu myślenia o jedzeniu i postrzegania swojego ciała.
Osoby chore na bulimię mają zaburzony obraz własnego ciała oraz negatywne postrzeganie jego elementów. Dzięki Terapii Obrazu Ciała (Body Image) pacjenci mają możliwość wypracowania realnego postrzegania swojej sylwetki.
Ważnym elementem psychoterapii jest działanie społeczności pacjentów, z którą pacjent ma do czynienia w stacjonarnym trybie leczenia. Pacjenci wzajemnie okazują sobie ogromne wsparcie i zrozumienie oraz uczą się dystansu do swoich objawów.
kompulsywne objadanie – Bardzo ważna w przypadku leczenia kompulsywnego objadania jest zmiana nawyków żywieniowych oraz sposobu myślenia o jedzeniu. Pomocna w tym aspekcie jest psychoterapia grupowa i indywidualna. Podczas psychoterapii indywidualnej pacjent ma możliwość przeprowadzenia szczerej rozmowy o emocjach, odczuciach, zdarzeniach, zachowaniach, nawykach oraz objawach chorobowych z terapeutom prowadzącym. Dzięki więzi między pacjentem a terapeutą, możliwe jest znalezienie przyczyny kompulsywnego objadania oraz podjęcie odpowiednich kroków w leczeniu. Podczas psychoterapii grupowej pacjent wspólnie z grupą poszukuje, identyfikuje, przepracowuje przyczynę kompulsywnego objadania.
Najczęściej przyczynami kompulsywnego objadania są: nieumiejętne rozładowywanie stresu, uleganie głodowi emocjonalnemu (nagła chęć zjedzenia czegokolwiek, jedzenie z nudów, silna pokusa jedzenia, której towarzyszą negatywne emocje) lub brak umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami.
Z kompulsywnym objadaniem wiąże się zwykle nadwaga lub otyłość, przez co pacjent może odczuwać niechęć do własnego ciała. Wpływa to negatywnie na samopoczucie oraz poczucie własnej wartości, co często jest jedną z przyczyn kompulsywnego objadania. W wypracowaniu realnego postrzegania siebie pomaga Terapia Obrazu Ciała (Body Image). Podczas Terapii Obrazu Ciała pacjent uczy się akceptować własne ciało, co skutkuje pozytywnym postrzeganiem samego siebie.
Do psychodietetyka mogą się zgłosić osoby:
- cierpiące z powodu nadwagi, otyłości, jak i osoby z prawidłową masą ciała lub niedowagą,
- po wielu niepowodzeniach w odchudzaniu się za pomocą diet i innych metod,
- zmagające się z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi,
- które zdecydowały się zmienić swój sposób odżywiania się, ale brakuje im wiedzy, wsparcia, czy motywacji,
- nieakceptujące swojego wyglądu,
- które czują, że utraciły kontrolę nad jedzeniem: „zajadają” stres, napięcie, emocje, problemy,
- cierpiące na zaburzenia odżywiania (np. anoreksję, bulimię, zespół gwałtownego objadania się).
W ramach pracy z Pacjentem proponujemy wszystkie możliwe rodzaje terapii w zakresie psychodietetyki, czyli terapia stacjonarna, ambulatoryjna, dzienna oraz półstacjonarna.